Här är hela schemat för Tall Ships Races

Har du svårt att lägga upp planeringen under evenemanget? Då kan en titt på det här programmet vara en god idé!

Linda LC Berntsson

Linda LC Berntsson

Kl.12:02, 23 juni, 2017

Här är hela schemat för Tall Ships Races
Foto: Flickr

Observera att programmet kan komma att ändras. Det är fri entré till området, men vissa av aktiviteterna kräver biljett.

Fredag 30 juni

12.00 Sagan om den fulfula ankungen (fr. 3 år), Jolly stage
12.00 Start: Spring för livet marathon, Beach area
12.00- 21.00 Halmstad Sports Car Event, Jolly park
13.00 Den usle navigatören Columbus (vetenskapscafé), Bokbusstältet
13.15 Hela havet stormar (familjeföreställning), Jolly stage
13.30 The dubious navigator Columbus (science café), Bokbusstältet
14.00 Båtnamn – förr och nu (föreläsning), Jolly stage
14.00 Seglats med Morgenster (biljett krävs)
14.00 Gympass med Actic, Beach area
14.45 Hela havet stormar (familjeföreställning), Jolly stage
15.00 Flyguppvisning med JAS (Obs. buller!), Ocean square
15.00 Den magiska radion (vetenskapscafé), Bokbusstältet
15.15 Invigning med Dramalogen, Maritime stage
15.30 Timmermannen som tillverkade hajkäppar (berättarföreställning), Jolly stage

15.30 Yoga (1 h), Coastal living
15.30 The Magic Radio (science café), Bokbusstältet
15.45 Anja Lagerqvist (singer-songwriter), River stage
16.15 Prova på dans: NIA, belly dance & street för vuxna, Jolly stage
16:30 Svante Karlsson Band (rock), Maritime stage
16.30 Art Nation (rock/metal), Ocean stage
16.30 Halmstad Comedy Lovers (stand up), River stage
17.00 Comedy after sail med Wahlbeck & Gärdenfors (stand up), River stage
17.00-18.00 Uppvisningsmatcher i volleyboll med svenska eliten, Beach area
18.00 All Style Dance Battle 3 vs 3 (danstävling), Jolly stage
18.00 Back to Butter (jazz/fusion), Maritime stage
18.00-20.00 Wake the River – Qualifications (wakeboardtävling i Nissan), Coastal living
18.30 Seglats med de Gallant (biljett krävs), Kattegatt
19.00 D-A-D (classic rock), Ocean stage
19.00 Nicc-a-teens (60-talspop), River stage
20.30 Blacknuss & Eric Gadd (funk/soul/r&b), Maritime stage
20.30 Hampus Carlsson (glitterpop), River stage
21.45 The Refreshments (Rock-a-billy), River stage
22.00 Europe (classic rock), Ocean stage
22.30 Lemnells kapell (cover band), Maritime stage
23.00 Liam Wahlbeck (DJ/house), River stage

Lördag 1 juli

10.00 Seglats med Kapitan Borchardt (biljett krävs), Kattegatt
11.00 Seglats med Morgenster (biljett krävs), Kattegatt
12.00 Sagan om den fulfula ankungen (fr. 3 år), Jolly stage
12.00- 21.00 Halmstad Sports Car Event, Jolly park
13.00 Myteriet på Bounty (vetenskapscafé), Bokbusstältet
13.00 Halmstad Storkör (körallsång), Ocean stage
13.00 Jorden runt på 10 låtar (familjeföreställning), River stage
13.00 Gympass med Actic, Beach area
13.15 Båtnamn – förr och nu (föreläsning), Jolly stage
13.30 The famous mutiny of HMS Bounty (science café), Bokbusstältet
14.00 Sjöräddningsuppvisning, Beach area
14.00 Sagosånger med Allis Trio (fr. 3 år), Jolly stage
14.00 Babblarna (familjemusikal), Maritime stage
14.00 Flygplanet Herkules flyger in söderifrån och följer Nissan norrut
14.30 Seglats med de Gallant (biljett krävs)
14.30 Longdriving med Golfhuvudstaden, Beach area
15.00 Gympass med Actic, Beach area
15.30 Yoga (1 h), Coastal living
15:00 På kryss med Mumma (sångensemble), River
15.00 Timmermannen som tillverkade hajkäppar (berättarföreställning), Jolly stage
15.00 HOPP (rockig körföreställning), Ocean stage
15.00 Gnisten hade också 3vligt (vetenskapscafé), Bokbusstältet
15.45 Sagosånger med Allis Trio (fr. 3 år), Jolly stage
16.00 Funkismello, Maritime stage
16.00 Crew parade avgår från Halmstads slott
16.30 Long driving med Golfhuvudstaden, Beach area
16.45 Dansframträdande med KiX, Jolly stage
17.00 Timmermannen som tillverkade hajkäppar (berättarföreställning), Jolly stage
17.00 Prisutdelning till tävlande fartyg, Ocean stage
17.00 After sail med SNSB (cover party), River stage
17.00 Up and Coming Showcase Hstd, Maritime stage
17.00-18.00 Uppvisningsmatcher i volleyboll med svenska eliten, Beach area
18.30 Long driving med Golfhuvudstaden, Beach area
18.00 Hasse Andersson (country/rock), Ocean stage
18.00-24.00 Tango Imago med videokonst (dans), Kajskjulet
18.00-20.00 Wake the River – Finals (wakeboardtävling i Nissan), Coastal living
18.30 Ryck upp dig (föreställning med Teater Psykos), Jolly stage
19.00 Pernilla Andersson (singer-songwriter), River stage
20.00-23.00 Världsmusik med orientalisk magdans, Jolly stage
20.00 Nisse Hellberg (rock/country), Ocean stage
21.00 Tolvan Big Band (modern jazz), Maritime stage
21.00 KEV (euforisk drömpop), River stage
22.00 Hov1 (hiphop), Ocean stage
22.30 Galavant (DJ), River stage
23.00 Burnt Out Punks (het totalshow), Ocean square

Söndag 2 juli

12.00 Sagan om den fulfula ankungen (fr. 3 år), Jolly stage
12.00 Small Ships Races (radiostyrda båtar), Coastal living
12.00- 21.00 Halmstad Sports Car Event, Jolly park
12.30 Duon Leah Esmaiel & Andreas Lundberg (sång & piano), Maritime stage
13.00 Med prinsen på Älvsnabben (vetenskapscafé), Bokbusstältet
13.00 Jorden runt på 10 låtar (familjeföreställning), River stage
13.00 Seglats med Kapitan Borchardt (biljett krävs)
13.00 CrossFit-tävling med CrossFit Svea, HMS Falken
13.15 Hela havet stormar (familjeföreställning), Jolly stage
13.30 Stagedancers (dansuppvisning), Maritime stage
14.00 Small Ships Races (radiostyrda båtar), Coastal living
14.00 Sagosånger med Allis Trio (fr. 3 år), Jolly stage
14.00 IB-expo with Rök and True Veins (electric pop chamber music), Ocean stage
14.30 Salmon Town Dancers (square dance), Maritime stage
14.30 Halmstad Spelmanslag (folkmusik), River stage
14.30 Longdriving med Golfhuvudstaden, Beach area
15.00 Hela havet stormar (familjeföreställning), Jolly stage
15.00 Med prinsen på Älvsnabben (vetenskapscafé), Bokbusstältet
15.30 Halmstad stadsmusikanter, Maritime square
15.30 Pärlor från 60-talet med trion Karusell, River stage
15.30 Yoga (1 h), Coastal living
15.45 Sagosånger med Allis Trio (fr. 3 år), Jolly stage
16.00 Linnea Olsson (fantasy cello pop), Ocean stage
16.00 Small Ships Races (radiostyrda båtar), Coastal living
16.30 Longdriving med Golfhuvudstaden, Beach area
16.45 Elektronisk musikshow, Jolly stage
17.00 The Mondanes (country/pop/soul), Maritime stage
17.00 After sail med SNSB (cover party), River stage
17.00-18.00 Uppvisningsmatcher i volleyboll med svenska eliten, Beach area
17.45 Timmermannen som tillverkade hajkäppar (berättarföreställning), Jolly stage
18.00 Mariette (pop), Ocean stage
18.00-20.00 Wake the River – Best kicker (wakeboardtävling i Nissan), Coastal living
18.30 HANNA (pop/soul/r&b), Maritime stage
18.30 Longdriving med Golfhuvudstaden, Beach area
18.45 Ryck upp dig (föreställning med Teater Psykos), Jolly stage
19.30 Viktoria Tolstoy (jazz), River stage
20.00 Linnea Henriksson (pop/jazz), Ocean stage
20.00-22.30 En kväll i visans tecken (visor), Jolly stage
20.20 Habibiz (svensksjungande arabiskt dansband), Maritime stage
21.00 Larz-Kristerz (dansband), Maritime stage
21.30 Emel Mathlouti (North African New Sounds), River stage
22.00 Norlie & KKV (hiphop/pop), Ocean stage
23.00 Burnt out Punks (het totalshow), Ocean square
23.00 Rahimi Brothers (afghansk & persisk houseparty), River stage

Måndag 3 juli

13.00 Halmstad Brass på kaj (brassband)
14.30 Parade of Sails (fartygens avsegling)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Legendarens hyllningsshow till Halmstad

Endast i fyra svenska städer – Halmstad först ut.

Mattias Olsson

Kl.11:06, 22 november, 2017

Legendarens hyllningsshow till Halmstad
Foto: Susannah V. Vergau /Pressbild.

Hyllningsshowen för en av historiens främsta musikalkompositörerAndrew Lloyd Webber, kommer till Halmstad.

Under namnet Andrew Lloyd Webber Gala, kommer showen till Halmstads teater den 17:e mars 2018. Showen kommer endast till fyra svenska städer, där det förutom Halmstad rör sig om Malmö, Göteborg och Stockholm.

Hyllningsshowen kommer att innehålla ett urval från Lloyd Webbers succéer som The Phantom of the Opera, Cats, Jesus Christ Superstar, Evita och Sunset Boulevard,

Fyra internationellt uppmärksammade solister tillsammans med en sång-och dansensemble tar med publiken på vad som beskrivs som en känslomässig berg- och dalbana. Solisterna kommer ha hjälp av en orkester bestående av 14 musiker.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Unga Halmstadpar söks till tv-sänt bröllop

Produktionsbolaget letar efter brudpar under 30 år som vill gifta sig i tv.

Johan Olsson

Johan Olsson

Kl.20:59, 21 november, 2017

Unga Halmstadpar söks till tv-sänt bröllop
Foto: Pexels

Ska du och din bättre hälft gifta er innan den sista februari? I så fall har ni chansen att medverka i produktionsbolaget Warner Bros tv-serie om unga brudpar.

”Både förberedelserna, planeringen inför den stora dagen samt bröllopet dokumenteras och förevigas på film för att i vår visas i en ny feelgood-serie som handlar om unga brudpar”, skriver Elin Lindblad från produktionsbolaget.

Det enda kravet är att man är under 30 år och att själva vigseln sker innan mars månad.

Varje par kommer att vara med i cirka två till sex avsnitt i serien. Mer information om tv-produktionen hittar du här.

 

Text: Karl-Oskar Karlsson

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LISTA: Veckans evenemang i Halmstad

Brett utbud som passar såväl gammal som ung:

Mattias Olsson

Kl.16:01, 20 november, 2017

LISTA: Veckans evenemang i Halmstad
Foto: Mattias Olsson

Som vanligt finns det många evenemang att välja på i veckan för den som befinner sig i Halmstad. Några evenemang kanske sticker ut lite extra. Under onsdagen kommer en minst sagt erfaren musiktrio till Halmstads teater. Då kommer nämligen Lill–Babs, Ann–Louise Hansson och Siw Malmqvist att uppträda. Teatern kommer också att gästas av komikern Shan Atci. Detta sker under fredagen.

Halmstad konsthall ställer Vanna Bowles ut. Stadsbiblioteket ordnar också Halmstads Stickcafé under onsdagen. För den som önskar se idrott på elitnivå under en vardag, så spelar både damer och herrar Elitseriematcher.

 

Fakta



MÅNDAG 20 NOVEMBER 2017

Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 10:00 - 19:00

Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 - 17:00

Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 - 17:00

Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 - 17:00

Travtävlingar, HalmstadTravet, 12:15 - 14:30

Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 13:00 - 17:00

Utställning om HFAB:s 75-åriga historia, Karl XI Äldrelägenheter, 08:00 - 17:00

Snöstorpsträffen -En musikalisk tidsresa. Ann Möllerström och Ingela Andersson, Snöstorps församlingsgård, 14:00 - 16:00

TISDAG 21 NOVEMBER 2017

Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 10:00 - 19:00

Antoni Lacinai - MÅL. Sätt dem. Nå dem. Ha kul på vägen. Halmstads Teater, 18:00 - 20:30

Elitserien Volleyboll herr, Halmstad Arena19:00 - 21:00

Jazz i Halmstad - Kristin Korb, Magnus Hjort, Snorre Kirk, Nissanscenen Stadsbiblioteket, 20:00

Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 - 17:00

Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 - 17:00

Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 - 17:00

Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 13:00 - 17:00

Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 13:00 - 17:00

Eldsbergaträffen- Lasse Johansson med vänner, Eldsberga församlingshem, 14:00 - 16:00

Utställning om HFAB:s 75-åriga historia, Karl XI Äldrelägenheter, 08:00 - 17:00

Hampus Carlssons bildvärld, Ateljé Hattar & Ramar, 13:00 - 17:00

Trivseldans till musik av Liljas, Kulturhuset, Folkparken, 14:00 - 17:00

ONSDAG 22 NOVEMBER 2017

Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 10:00 - 19:00

Utställning: Vanna Bowles, Halmstads konsthall, 10:00 - 18:00

Lunchträff med fotografen Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 12:00 - 13:00

Rariteter, Galleri 70, 12:00 - 17:00

Tits, Tides & Inner Thoughts, Jill Gutenfelt, Carin Munther, Leja Lindén, Galleri70, 12:00 - 17:00

RUBEO, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Vernissage: Vanna Bowles, Halmstads konsthall, 17:00 - 19:00

183 år Tillsammans - Lill-Babs, Ann-Louise Hansson, Siw Malmqvist, Halmstads Teater, 19:00

Elitserien Volleyboll dam, Halmstad Arena, 19:00 - 21:00

Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 - 17:00

Annlis Krüger, Textila bilder, Galleri Hedvig, Klammerdammsgatan 22, 11:00 - 17:30

Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 - 17:00

Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 - 17:00

Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 13:00 - 17:00

Scrapbooking, Föreningshuset Husknuten, 13:00 - 15:00

Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 13:00 - 17:00

Alla hjärtans vänner - Naturen i Namibia med HG Karlsson, Alla hjärtans hus,14:00

Konstnärskollektivet HAD, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Halmstads stickcafé, Bibliotekscaféet Stadsbiblioteket, 17:30 - 19:30

Julkort i grafiktryck, Stationen i Simlångsdalen, 18:00 - 21:00

Utställning om HFAB:s 75-åriga historia, Karl XI Äldrelägenheter, 08:00 - 17:00

Hampus Carlssons bildvärld, Ateljé Hattar & Ramar, 13:00 - 17:00

Julmarknad, Korsvägen 32, 13:00 - 18:00

Film, Victoria & Abdul, Biosalongen Folkets Hus, 18:30 - 20:30

Höstens böcker, Nissanscenen Stadsbiblioteket, 18:30 - 20:00

Folkdans och sällskapsdans med dansledare och levande musik, NTO-gården, Göteborgsvägen 49, Halmstad, 19:00 - 21:00

TORSDAG 23 NOVEMBER 2017

Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 10:00 - 19:00

Utställning: Vanna Bowles, Halmstads konsthall, 10:00 - 18:00

Julmässa på Wapnö, Wapnö Gård, 12:00 - 20:00

Rariteter, Galleri 70, 12:00 - 17:00

Tits, Tides & Inner Thoughts, Jill Gutenfelt, Carin Munther, Leja Lindén, Galleri70, 12:00 - 17:00

RUBEO, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 - 17:00

Annlis Krüger, Textila bilder, Galleri Hedvig,  Klammerdammsgatan 22, 11:00 - 17:30

Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 - 17:00

Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 - 17:00

Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 13:00 - 17:00

Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 13:00 - 17:00

Konstnärskollektivet HAD, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Utställning om HFAB:s 75-åriga historia, Karl XI Äldrelägenheter, 08:00 - 17:00

Hampus Carlssons bildvärld, Ateljé Hattar & Ramar, 13:00 - 17:00

Naturnära, Ateljé Oskar, Oskarström, 16:00 - 20:00

Julrosor med föreläsare Carina Larsson, Stadsbiblioteket, Halmstad, 18:30 - 20:30

Tangopraktika, Kulturhusets café, 18:30 - 21:00

elvis4ever, NTO-Gården Göteborgsvägen 49, 19:00 - 21:00

FREDAG 24 NOVEMBER 2017

Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City,10:00 - 19:00

Julmässa på Wapnö, Wapnö Gård, 10:00 - 19:00

Utställning: Vanna Bowles, Halmstads konsthall, 10:00 - 18:00

Rariteter, Galleri 70, 12:00 - 17:00

Tits, Tides & Inner Thoughts, Jill Gutenfelt, Carin Munther, Leja Lindén, Galleri70, 12:00 - 17:00

RUBEO, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Livemusik på Restaurang Tylöhus, Restaurang Tylöhus, 19:00 - 23:30

Ölprovning på Halmstad Brygghus, Slottmöllans Företagscentrum, 19:00 - 21:00

Shan Atci - Då & Nu, Figarosalen Halmstads Teater, 20:00

Nattklubb med DJ, Leif's lounge, 22:00 - 02:00

Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 - 17:00

Annlis Krüger, Textila bilder, Galleri Hedvig, Klammerdammsgatan 22, 11:00 - 17:30

Julutställning på Galleri Bluelight, Galleri Bluelight, slottsmöllan byggnad c3, Halmstad, 11:00 - 17:00

Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 - 17:00

Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 - 17:00

Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 13:00 - 16:00

Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 13:00 - 17:00

Konstnärskollektivet HAD, Brogatan 48, 14:00 - 18:00

Utställning om HFAB:s 75-åriga historia, Karl XI Äldrelägenheter, 08:00 - 17:00

Hampus Carlssons bildvärld, Ateljé Hattar & Ramar, 13:00 - 17:00

Film, Mordet på Orientexpressen Oskarström, Biosalongen Folkets Hus, 19:00 - 21:00

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Magiskt äventyr intar arenan

Vem tar du med dig på äventyret?

Mattias Olsson

Kl.13:05, 20 november, 2017

Magiskt äventyr intar arenan
Foto: Mattias Olsson

Den 20 januari kommer den komiska äventyrsmusikalen Äventyret Aladdin till Halmstads Arena. Halmstad är ett av de första stoppen under den långa turné som kommer att pågå under våren.

Föreställningen är ungefär två timmar och 20 minuter lång, och ska passa för hela familjen.

Pressbild. Foto: Peter Knutson.

Pressbild. Foto: Peter Knutson.

Många kända namn finns i föreställningens ensemble, som till exempel Markoolio, Kim Sulocki och Renaida Braun. Aladdin spelas av Charlie Grönvall och anden av Claes Malmberg. Biljetterna till föreställningen har släppts.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LISTA: Helgens evenemang i Halmstad

Julen börjar märkas bland evenemangen.

Mattias Olsson

Kl.16:05, 17 november, 2017

LISTA: Helgens evenemang i Halmstad
Foto: Linda LC Berntsson

Helgen i Halmstad bjuder på en stor mängd utställningar. Det börjar även synas lite bland evenemangen att julen närmar sig.

På Kajskjulet spelar Posörerna Ulf Lundell och på lördagen har Lions sin julloppis. Bland mycket annat går det också att se Concert Fantastique på Kulturverket i Onsjö. 

LÖRDAG 18 NOVEMBER 2017

  • Fotoutställning av Toni Ottosson, Akademibokhandeln Halmstad City, 10:00 – 16:00
  • HallandsJul på Lilla Böslid, Lilla Böslid, 10:00 – 17:00
  • RUBEO, Brogatan 48, 10:00 – 14:00
  • Nordisk speldag, Stadsbiblioteket, 12:00 – 16:00
  • Rariteter, Galleri 70, 12:00 – 17:00
  • Tits, Tides & Inner Thoughts, Jill Gutenfelt, Carin Munther, Leja Lindén, Galleri70, 12:00 – 17:00
  • Visning av Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 13:00 – 13:30
  • Visning Rodney Smith, Mjellby Konstmuseum, 14:00 – 15:00
  • Wapnö Ölprovning, Wapnö Slott, 17:00
  • Mord på Wapnö – Döden går ombord på M/S Lycka, Wapnö Slott, 18:30
  • Livemusik på Restaurang Tylöhus, Restaurang Tylöhus, 19:00 – 23:30
  • Nattklubb med DJ, Leif’s lounge 22:00 – 02:00
  • Julmarknad+ loppmarknad, Andersbersgringen 241, 09:00 – 14:00
  • Fjäderfäutställning, Halmstad Hundarena, 10:00 – 16:00
  • Julloppis, Annies Gård, Haverdal, 10:00 – 15:00
  • Konstnärskollektivet HAD, Brogatan 48, 10:00 – 14:00
  • Minnesutställning OVE PERSSON, GALLERI STRANDGATAN 20, 10:00 – 14:00
  • Vinstutställning Hallands Konstförening, Halmstads slott, 10:00 – 15:00
  • Annlis Krüger, Textila bilder, Galleri Hedvig, Klammerdammsgatan 22, 11:00 – 14:00
  • Julmarknad, Café Strandgatan 20, 11:00 – 14:00
  • Julmarknad, Lizzies Café, Holm, 11:00 – 17:00
  • Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art11:00 – 16:00
  • Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 11:30 – 15:00
  • Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 – 17:00
  • Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 – 17:00
  • Film: All inclusive, Oskarström, Biosalongen Folkets Hus, 15:30 – 17:00
  • Musikfest, Immnauelskyrkan, 16:00 – 18:00
  • Tango Imago, Halmstad Teater, 19:00 – 01:00
  • Posörerna spelar Ulf Lundell, Kajskjulet, Halmstad, 20:00 – 01:00
  • Halmstads Idrottsmuseum, Halmstad Arena,10:00 – 13:00
  • Utställning: Art by Marina, Söndrums Bibliotek, 10:00 – 14:00
  • Utställning: Sägenfigurer, Söndrums Bibliotek, 10:00 – 14:00
  • Naturnära, Ateljé Oskar, Oskarström, 11:00 – 17:00
  • Öppet hus i Verkstan i Mjöalt, Mjöalt 424, 31397 Simlångsdalen, 11:00 – 16:00
  • Lions Julloppis, Klubbhuset Gullbrannavägen, 12:00 – 18:00
  • Visning av Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 13:00 – 13:30
  • Julmarknad och Auktion, Equmeniakyrkan Sennan, 15:00 – 18:00
  • Svarta Örnshuset Livequiz, Svarta Örnshuset,  Halmstad, 19:00 – 22:00

SÖNDAG 19 NOVEMBER 2017

  • HallandsJul på Lilla Böslid, Lilla Böslid, 10:00 – 16:00
  • Leif’s rock’n’roll brunch, Hotel Tylösand, 12:00 – 15:00
  • Rariteter, Galleri 70, 12:00 – 17:00
  • RUBEO, Brogatan 48, 12:00 – 16:00
  • Tits, Tides & Inner Thoughts, Jill Gutenfelt, Carin Munther, Leja Lindén, Galleri70, 12:00 – 17:00
  • Visning av Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 13:00 – 13:30
  • Elitserien Volleyboll dam och herr, Halmstad Arena, 14:00 – 20:00
  • Visning Rodney Smith, Mjellby Konstmuseum, 14:00 – 15:00
  • Fjäderfäutställning, Halmstad Hundarena, 10:00 – 15:00
  • Vinstutställning Hallands Konstförening, Halmstads slott, 10:00 – 13:00
  • Julmarknad, Lizzies Café, Holm, 11:00 – 17:00
  • Utställning på Galleri Black & White Art med Thomas Hafström och Lennart Nilsson, Galleri Black & White Art, 11:00 – 16:00
  • Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 12:00 – 17:00
  • Konstnärskollektivet HAD, Brogatan 48, 12:00 – 16:00
  • Rodney Smith, Mjellby konstmuseum, 12:00 – 17:00
  • Konst och Hantverk på Heagård, Heagård, 13:00 – 16:00
  • Konsert, S:t Nikolai kyrka, 18:00 – 19:00
  • Tango Imago, Halmstad Teater, 19:00 – 01:00
  • Naturnära, Ateljé Oskar, Oskarström, 11:00 – 17:00
  • Öppet hus i Verkstan i Mjöalt, Mjöalt 424, 31397 Simlångsdalen, 11:00 – 16:00
  • Visning av Halmstadgruppen, Mjellby Konstmuseum, 13:00 – 13:30
  • Film, Paddington 2, Oskarström, Biosalongen Folkets Hus, 14:00 – 15:45
  • Concert Fantastique, Kulturverket Onsjö,16:00

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng